Ako keby som tam nebola

As If I Am Not There (Ako keby som tam nebola). Írsko, Macedónsko, Švédsko 2010. Producenti: James Flynn, Nathalie Lichtenthaeler, Karen Richards. Réžia: Juanita Wilson na motívy románu Slavenky Drakulić. Hrajú: Stellan Skarsgård, Miraj Grbic a Natasa Petrović. 109 minút. Slovenská premiéra: 18. novembra 2011 o 16.00 v KC Dunaj, Nedbalova 3, Bratislava. Film aj diskusia budú simultánne tlmočené.

Ako keby som tam nebola je príbeh mladej ženy zo Sarajeva, ktorej život sa zlomí v deň, keď do jej bytu vstúpi vojak a povie, aby si zbalila veci.

Spoločne s dedinčankami ju odvezú do vzdialenej oblasti v Bosne a zatvoria do skladu, kde sa rýchlo učí pravidlá táborového života. V deň, keď ju odvedú „zabaviť“ vojakov, sa začne skutočná nočná mora. Zbavená všetkého, čo kedy mala, zoči-voči permanentnej hrozbe smrti, bojuje proti všetkým nenávistiam, ktoré okolo seba vidí. A v šialenom akte odvahy si trúfne byť sama sebou. To jej nakoniec zachráni život – keď si uvedomí, že prežiť je viac, ako len ostať nažive, a urobí rozhodnutie, ktoré jej zmení osud.

Ako keby som tam nebola je moderný vojnový príbeh, ktorý sa snaží skúmať fenomén ľudskej identity a fenomén lásky. Vznikol podľa knihy chorvátskej spisovateľky Slavenky Drakulić, ktorá spracovala záznamy výsluchov Medzinárodného súdneho dvora pre bývalú Juhosláviu v Haagu. Debut Juanity Wilson ukázal okamih dejín, na ktorý nikdy nesmieme zabudnúť.

Film bol nakrútený roku 2009 v Macedónsku s dialógmi v srbochorvátčine – tohto roku získal tri najvyššie ocenenia Írskej filmovej a televíznej akadémie: Cenu za najlepší film, réžiu a scenár, a niekoľko ďalších cien na medzinárodných filmových festivaloch. Začiatkom roku 2012 bude reprezentovať Írsku republiku v súťaži o Oscara v kategórii cudzojazyčných filmov (užší výber ohlásia koncom januára a rozhodnutie poroty 26. februára 2012).

O FILME

„Film realisticky znázorňuje tento drsný a krutý svet, no pritom si zachováva umeleckú jednotu. Nielenže dokumentuje hrôzy, ktoré ľudia prežívali, ale bez moralizátorstva vysvetľuje cyklus nenávisti. Z prvého a posledného záberu sa dozviete všetko, čo treba vedieť o cykle mučenia a nenávisti. Dojímavé a tragické záverečné zábery vám ostanú v pamäti dlho potom, ako vyjdete z kina (…) Je to umelecký triumf – historický dokument a skvelý film v jednom.“
Kelly Stewart, Toronto Film Scene

„Názov filmu, nakrúteného na základe výpovedí skutočných obetí a románu Slavenky Drakulić, sa vzťahuje k pocitu, že im nepatrí ich vlastné otupené telo. Rozpráva o Samire a o tom, k čomu ju núti pud sebazáchovy. Aké právo máme súdiť ju, keď sa na niektoré scény ledva vládzeme pozerať? Film je pôsobivý predovšetkým vďaka pozoruhodnej Nataši Petrović v úlohe Samiry, krásnej ako mladá Nastassja Kinski, no s ohňom v očiach. A vďaka réžii Juanity Wilson, ktorá o týchto hrôzach rozpráva zdržanlivo a bez zbytočných emócií.“
Jason Solomons, The Observer

O KNIHE

„Slavenka Drakulić je odvážna a angažovaná autorka z Juhoslávie, krajiny, ktorá zmizla z mapy. Je to hlas, ktorému možno veriť v dozvukovej komore klamstiev. Svojou knihou nás vedie do samého stredu balkánskeho temna a pomaly späť do svetla. Je to fikcia s hrôzostrašnou autoritou pravdy.“
Michael Ignatieff, spisovateľ, historik a politik

„Slavenka Drakulić našla odvahu vydať jedno z najnemilosrdnejších svedectiev o vojne, ktorá sa prevalila jej krajinou a celým Balkánom. Ak chceme pochopiť pravú podstatu a spôsob uvažovania ľudí, ktorí túto vojnu viedli, musíme vedieť, čo robili s bosnianskymi ženami. Je to viac než bolestné a viac než kruté, takmer nepochopiteľné. No Slavenka Drakulić nás to núti pochopiť.
Christiane Amanpour, moderátorka spravodajstva televízie ABC a bývalá hlavná medzinárodná korešpondentka CNN

„Ak chcete pochopiť ústrednú udalosť súčasných dejín v jej plnom, ľudskom rozmere, prečítajte si tento strohý a veľmi dojímavý román.”
Eva Hoffmann, author of Lost in Translation and Exit into History